سلولیت و راههای درمان آن

تجمع بسیار فشرده چربی ها در زیر بافت پوستی را که موجب ظاهری فرورفته و برآمده می شود, سلولیت می گویند. این ناهمواریها مثل پوست پرتقال بر روی پوست مشاهده می شوند که ظاهری ناخوشایند به پوست میدهند. در زبان محاوره ای به آن پوست پرتغالی یا پوست تگرگ خورده هم گفته می شود. سلولیت ها با چشم نیز قابل رویت هستند.

 سلولیت بیشتر در ناحیه باسن و ران‌ها و شکم دیده می‌شود و معمولاً بعد از دوران بلوغ روی می‌دهد و بیشتر در زنان به وجود می آید تا در مردان. به این دلیل که معمولا زنان انواع خاصی از بافت چربی به هم فشرده در زیر پوست دارند. در اصطلاح پزشکی به آن بافت همبند گفته می شود. در تحقیقات اخیر علمی سلولیت از 80% تا 90% در زنان دیده شده است و این امر ارتباطی به دوران سنی ندارد. این عارضه پس از بلوغ, در دوران جوانی, میانسالی و پیری نیز می تواند ایجاد شود.

 

در شکل زیر تفاوت بافت چربی در پوست سالم و پوست مبتلا به  سلولیت نشان داده شده است:

 

 

درجه بندی سلولیت

پزشکان مراحل شروع و گسترش سلولیت را در سه درجه طبقه بندی می کنند.

درجه یک:

هیچ نشانه ایی ندارد. اما آزمایش های میکروسکپی تغییرات ساختاری را در زیر پوست نشان می دهند. این مرحله , شروع سلولیت محسوب می شود.

درجه دوم:

نشانه های رنگ پریدگی در بخش های مبتلا به سلولیت دیده می شود و پوست حالت کشیدگی معمول خود را از دست می دهد.

در این درجه, ناهمواریها محسوس تر می شوند و نیز سلول های سلولیتی از طریق آزمایش های میکروسکپی قابل مشاهده هستند.

درجه سوم:

شدیدترین و حادترین درجه سلولیت است که ناهمواریهای مثل پوست پرتقال بر روی پوست مشاهده می شود. این ناهمواریها با چشم قابل رویت هستند. 

در تصویر زیر درجه های مختلف سلولیت را از مرحله شروع تا حادترین درجه مشاهده می نمایید.

 

 

دلایل ایجاد سلولیت

دلایل به وجود آمدن سلولیت می تواند ترکیبی از عوامل متفاوتی باشه, به چند عامل مهم در زیر اشاره می کنیم:

 

·  عوامل هورمونی: هورمون‌ها نقش بسیار مهمی در گسترش و رشد سلولیت دارند. بسیاری از دانشمندان معتقدند که استروژن، انسولین، نور آدرنالین، هورمون تیروئید و پرولاکتین در فرایند ایجاد سلولیت موثرند. در این میان نقش هرمون زنانه یعنی استروژن از همه هورمون های دیگر بیشتر است.

·  ژنتیک: ژن ها می توانند در سوخت و ساز آهسته بدن, نارسایی در گردش خون و تجمع چربی در زیر پوست موثر باشند. این نکات همگی از عوامل بروز سلولیت به شمار می آیند.

·  رژیم غذایی: افرادی که روغن و نمک بسیار زیاد مصرف می کنند و کربوهیدرات بسیار کم, بیشتر در معرض ابتلا به سلولیت هستند.

· عوامل سبک زندگی: سیگار کشیدن, نشستن و یا ایستادن طولانی مدت و دوری از ورزش از مواردی هستند که در سیستم گردش خون بدن مشکل ایجاد کرده و خود موجب بروز سلولیت می شوند.

· استرس: اضطراب و استرس موجب ایجاد هورمون کاکتول آمین می شوند. که در پیشرفت سلولیت موثر است. کاکتول آمین به هورمون شرایط جنگ و گریز معروف است. این هورمون در ریتم نرمال قلب, فشار خون و میزان گلوکز خون تاثیر می گذارد.

 

 

درمان و رفع سلولیت

با توجه به اینکه سلولیت به دلیل ترکیب عوامل مختلفی رخ می دهد, در علم پزشکی درمان خاصی برای آن ارائه نشده است. اما روش های درمانی متفاوتی وجود دارند که همگی در کاهش و بازگرداندن ظاهر مناسبتری در پوست موثرند. برخی از این روش ها همچون لیپوساکشن, گرما درمانی, وکیوم تراپی, تحریک الکتریکی, مغناطیس درمانی به هزینه زیادی نیاز دارند. البته شرایط مناسب قلبی , عروقی برای استفاده از روش های ذکر شده الزامی است. لذا در صورتی که قصد انتخاب هر یک از آنها را دارید توصیه می شود که قبل از اقدام با پزشکان متخصص مشورتهای لازم صورت گیرد.

اما شما می توانید با پیروی از روش های ارزان و بی خطر به سمت سلامتی بیشتر حرکت کنید.  ما در اینجا پیروی از الگوی زندگی سالم در کنار پیاده روی و ورزش هدفمند را توصیه می کنیم. منظور از الگوی زندگی سالم, استفاده از غذاهای سالم خانگی و دوری از فست فود و غذاهای چرب, نکشیدن سیگار, دوری از استرس, تفریحات سالم, و ورزش مداوم است. 

همچنین استفاده از گن های ضد سلولیت نیز در زمان ورزش یا در صورت امکان استفاده آنها در تمام طول روز پیشنهاد می شود. این گن ها با فشرده سازی شریان‌ها به افزایش جریان خون و راحتتر کردن کار دستگاه لنفی منجر می شوند. دستگاه لنفی به منظور مبارزه با سموم کار انتقال سلولهای سفید خون را به سمت قلب به عهده دارد.

در صورتیکه استفاده از این گن ها به همراه تغذیه سالم ( دوری از فست فود ها و غذاهای سرخ کردنی), نوشیدن آب کافی و  ورزش های منظم با تمرکز بر روی نواحی ران, باسن و شکم صورت گیرد, شما می توانید انتظار نتایج بهتری را با کمترین هزینه داشته باشید.

 

در انتها لازم به یادآوری است که تمامی روش های مختلف , چه با صرف هزینه های بالا و چه روش های خانگی و شخصی تا حدی در رفع  چربی های زیر پوستی سلولیتی موثر هستند و نمی توانند به طور کامل این چربی ها را ریشه کن کنند.

 

ترجمه و تلخیص

فروشگاه اینترنتی دلپوش

 

منابع: en.wikipedia.org, www.medicalnewstoday.com, www.chalenejohnson.com, www.stopcellulite.info, luppiwellness.blogspot.com

مقایسه اقلام
پر بازدیدترین محصولات
طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید